אינסטלטור בשכונת משכנות שאננים

משכנות שאנים משמשת את המסגרת המבודדת שלה במשך שנים כמקום מפגש שבו ישראלים ופלסטינים נפגשים כדי לדון בסוגיות של מדיניות ציבורית ואמנות וליהנות מהמראות והצלילים של העיר. טורו, מסעדת גריל ושף ים תיכונית, נפתחה בשנת 2009 בפינת שדרות אשקלון ורחוב השבת, רק כמה רחובות מבית הכנסת. המסעדה נקראת על שם איש העסקים והפילנתרופ היהודי האמריקאי שעזר למשה מונטיפיורי לייסד את הגלריה הראשונה לאמנות ציבורית בישראל בתל אביב. המסעדה שוכנת בבניין היסטורי באתר בית הכנסת לשעבר ברחוב שמעון פרס.

לקבלת שירות מאינסטלטור בירושלים, מודיעין, והסביבה, נא ליצור קשר:

  ניתן להתקשר לייעוץ ושירות מיידי:
  055-9397787

  או למלא את הטופס לטיפול מהיר:

  לאחר בחינה מדוקדקת, החליטה קרן ירושלים להפוך את משכנות לבית הארחה לאנשים יצירתיים. לאחר מחקר, החליט סר מוזס קורסדט כי טורו יכול להשתמש בכספו בצורה הטובה ביותר לבית חולים שישרת את תושבי ירושלים היהודים. אך כאשר הרוטשילדים בנו את בית החולים, שהיה הראשון מסוגו בישראל ואחד הגדולים בעולם, היה ברור שהתוכניות המקוריות יתיישנו. מכיוון שבית החולים מעולם לא נבנה, אדמה זו הפכה לאתר של בית מלון, מסעדה, גלריה לאמנות ציבורית ומוזיאון. בסופו של דבר, היישוב המכונה משכנות שאנים פרח, ונתן את הטון לקהילות חדשות אחרות שהגיחו ממערב ומצפון לעיר העתיקה.

  כאשר מאות אלפי מהגרים נהרו לישראל בשנות החמישים, משכנות הפכה למקלט לערבים שגורשו מהעיר העתיקה יחד עם אחרים. הממשלה דחקה את העולים החדשים הנואשים לנטושים. בתים של מסגד ימין, שנפגעו קשות במהלך מלחמת העצמאות.

  צלפים ירדנים מאיימים כל הזמן על השכונה, משה ימין הפך לשכונת עוני ותנאי החיים מתדרדרים במהירות. צלפים ערבים כבר תושבים אומרים על תושבים מאז פינוי פלסטין לאחר מלחמת העולם השנייה בשנת 1948.

  האימפריה העות'מאנית לקחה את ירושלים מסוריה הגדולה, אך ירושלים חוותה תקופת התחדשות ושלום, כולל בניית החומות המגדירות כעת העיר העתיקה בירושלים. הציונברג נותר בידי יהודים ונחסך כאשר הערבים טבחו 133 יהודים ונפצעו 339 באוגוסט 1929. בפאתי ירושלים הותקפו על ידי חמושים היטב. כנופיות ערביות, רק כדי להציל את חברי ה"הגנה "שסיכנו את חייהם בכמה אקדחים ורימונים. ב- 29 במאי 1948, העיר העתיקה נפלה לידי הלגיון הערבי, וירושלים הועברה על ידי האימפריה העות'מאנית כ"סוריה הגדולה ".

  לאחר התייעצות עם מנהיגי הקהילה היהודית, החליט מונטיפיורי להוסיף בית נוסף עם ארבע דירות. עברו חמש שנים עד שהבניין החדש הושלם השנה, ולאחר מכן הדיירים עברו להתגורר בו.

  בנוסף לקבוע כי הבנאי חייב להיות יהודי, הורה סר מוזס לאפשר לו להשתמש רק בשמות שלו חברים ובני משפחה ולא של כל היהודים האחרים בעת ביקורם בירושלים.

  בכסף שהשאיר יהודה לטורו, הוא החל לחפש אדמות לבנות בית חולים ליהודי ירושלים. בעיר העתיקה הוא הקים מרכז רפואי ליהודים קראיים, שנבנה שנים קודם לכן. מונטיפיורי פנה אז לאחמד אגא דיזדר, מושל ירושלים, שהיה בעל חלקת אדמה גדולה המשקיפה על הר ציון. זה היה נס מודרני שאנשים יכלו לראות בעצמם, וזה היה הראשון מתוך סדרת בתי חולים שנבנו במשך שנים באזורים הכפריים עבור יהודים בירושלים ובסביבתה.

  אזור הביטחון הבריטי הפריד את ימין והמסגד מעצמם, שכן הם היו קילומטר מהשכונות היהודיות הקרובות ביותר. לשתי שכונות מבודדות אלה הייתה חשיבות מיוחדת לערבים מכיוון שמיקומן בדרך לחברון אפשר להם לשמש מקלט בטוח ליהודי הגדה המערבית וליהודי רצועת עזה.

  אבן דרך חשובה נוספת בסגנון הבינלאומי בישראל היא בית המלאך, הממוקם בצומת הרחובות שבת וירושלמים במשכנות ש"א 39. יש בניין נוסף בקרבת מקום ששווה ביקור: אני שמח לקחת את האורחים קרן הבאוהאוס. תוכלו גם לצאת לסיור מודרך במוזיאון לאמנות מודרנית בתל אביב או לקבל מידע נוסף על פעילויות המוזיאון.

  בית המלאך, בניין מגורים שתוכנן בשנת 1933 על ידי האדריכל זאב רכטר בסגנון הבאוהאוס הבינלאומי, הוא אבן דרך חשובה בהתפתחות הסגנון הבינלאומי בישראל. עם השנים התווספו מבנים אחרים, והמתחם נקרא מסגד ימין לכבוד האיש הגדול.

  עברו שלוש שנים מאז הופקד בידי הרב יצחק רוזנטל פיקוח על הבניין ואבן היסוד הונחה בנוכחות סר משה, שהיה עדיין בירושלים. תלמידיו בנו את בית הכנסת הורבה, ששימש כבית הכנסת הראשי של ירושלים עד להשמדתו על ידי הלגיון הערבי. אבן היסוד הונחה במקום מסגד ימין לכבוד סר משה.

  לקבלת פרטים נוספים על אינסטלטור בשכונת משכנות שאננים, נא ליצור קשר:
  נא למלא את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם:
  דילוג לתוכן