תוכנת הדמיה חדשה יכולה לספק דרך מהירה, מדויקת ובטוחה יותר לאבחון זרימת עורקים כליליים לאחר חסימה, ולהפחית את מספר הסטנטים המיותרים המשמשים כעת לתמיכה בעורקים פתוחים. חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה, בית הספר לרפואה בסן דייגו (UCSF) בוחנים פרוצדורות זעירות פולשניות לפתיחת עורקי צוואר סתומים בחולים שבריאותם לקויה או זקנה הופכים ניתוח פתוח מסורתי ליותר מסוכן.

הטכניקה דומה לאנגיופלסטיקה של בלון

הליך שנועד לפתוח כלי דם מכווצים המספקים חום לדם. בניגוד לשיטות צנתור המשמשות לראיית עורקים כליליים, ניתן להשתמש בהליך לראשונה ל"ראות "עורק כלילי. ההליך שתואר לעיל כולל פתיחת בלונים זעירים בסינוס חסום עם בלון, בדומה להליכי אנגיוגרפיה לעורקים היקפיים. רפואת אוזניים, אף וגרון מוסמכת בטכנולוגיית סינופלסטיה של בלונים, מבוצעת על ידי המחלקה לרפואה קרדיווסקולרית ב- UCSF ובאוניברסיטת קליפורניה, בית הספר לרפואה בסן דייגו (UCSD).

בנוסף לשסתומי הסטנט, חשוב לקבוע אם עמדת הסטנט מגיעה לעורקים הכליליים. IVUS יכול לעזור במיקום מדויק של הבלון והסטנט לאחר שנקבע כי יש צורך באנגיופלסטיקה כדי לטפל בעורק החסום, ואם כן, כמה.

בעורקים הכליליים בדרך כלל יש לך מקדח לעגן את המכשיר

וקוטר המקדח תלוי בצינור אליו הוא מוכנס. אם הסטנט נשאר מאחור כדי לשמור על העורק פתוח, ניתן להסיר את חוט המנחה של הצנתר ואת הבלון המרוקן. ברגע שהרופא מכניס את הסטנט לעורקים, הוא מניח עליו את קצה בלון הקטטר. הצינור – כמו מכשיר המורכב מתרופה – מושחל לעיתים בעורק עם בלון כך שכאשר הוא פותח את הסתימה, הוא יכול לפתוח את הסתימה.

הבלון

צינור מוטה או קטטר – מוחדר לעורק המטופל, שם החסימה רועדת. הצנתרים עוברים במעטפה ומנחים את הפתח בין העורקים הכליליים שמאל וימין לעורק עצמו. לאחרונה, מכשירי סופרגלוט פותחו במיוחד לשימוש כצינורות אינטובציה, וצינורות אנדוטרכאליים מתקדמים בתמורה לקטטרים לאחר הוצאת החוטים. במיוחד ההמצאות הנוכחיות נוגעות לפתיחת כלי דם סתומים במיוחד וצינורות הסתימה שלהם. לעתים קרובות מוכנס צינור רשת קטן המתרחב מעצמו, אשר נשאר במקומו כדי לשמור על העורק פתוח. בחלק מהמקרים, צינורות רשת, הנקראים סטנטים, ממוקמים בכלי החדש שנפתח כדי לשמור עליו פתוח, אך לעיתים קרובות הדבר גורם לאובדן זרימת הדם לכלי.

IVUS משמש ליצירת תמונה של פנים העורק כדי לקבוע אם יש סתימה וכמה היא חמורה.

אנגיוגרפיה היקפית יכולה לעזור לקבוע אם מטופל זקוק למעקף כלילי או אנגיופלסטיקה

התקף לב או סוג אחר של ניתוח מעקפים. ניתן להשתמש ב- CABG גם לטיפול באנשים שסבלו מפגיעה בלב לאחר התקף לב, אך עדיין יש להם עורק חסום. עורק כלילי עוקף ואנגיוסרקומה: מניעה וטיפול באי ספיקת לב הנגרמת על ידי עורקים סתומים. האפשרויות כוללות מעקף כלילי, אנגיוטנסין 1-by-4 (ABI), מעקף כלילי (CAB) ומגוון הליכים אחרים.

היתרונות האפשריים של סטנט מסוג זה כוללים את היכולת להתמוסס

כדי לאפשר תנועת כלי דם תקינה בעורק הכלילי ולהפחית את הסיכון להיווצרות מחזור כי הוא לא נשאר בעורק. מומחים לכלי דם היקפיים יכולים להשתמש גם בסטנטים לתיקון עורק הצוואר בצוואר, והם יכולים להיות מוחדרים לחלקים אחרים של הלב כגון עורק הריאה או החדר הימני. סטנטים יכולים לפתוח עורק ללא תוצאות זהות לתומכי מתכת, אך הם מפחיתים את הסיכון לחוסר מנוחה, על פי איגוד הלב האמריקני.

רופאים מנסים כל הזמן למצוא דרכים חדשות למנוע עורקים אלה

ומכשיר חדש המכונה מכשיר פקקת נועד לתפוס ולשלוף קריש החוסם עורק ומשאיר את העורק פתוח. מחקרים הראו כי מכשירים אלה פותחים עורקים חסומים בצורה יעילה יותר מאשר סטנטים, וכי חולים עם עורקים גדולים יותר או שבץ מוחי היו בעלי סיכוי גבוה יותר לחוות שיפורים בטיפול. חולים הסובלים מאנגיופלסטיקה עם סטנט יכולים להחלים מההליך הרבה יותר מאשר חולים שעברו ניתוח לב פתוח.

אם יתברר שלחץ הדם בעורק מופחת משמעותית ותרופות אינן יכולות להסיר את העורק החסום

יתכן שזה מועמד טוב לאנגיופלסטיקה או סטנטים להסיר אותו ולתמוך בעורק. אם הלב נעצר, רופאים יכולים לבצע השתלת מעקף על ידי תפירת קצה אחד של חתך וריד כדי ליצור פתח זעיר באבי העורקים ולהפוך אותו לעורקים הכליליים ממש מעל הסתימות. כאשר נחשף עורק החסימה, עורקים כליליים צרים מאוד עשויים להזדקק לטיפול נוסף כדי להפחית את הסיכון להתקף לב. רופאים יכולים גם לבצע את "השתלת המעקף", שנתפר באחד מקטעי הקצה של וריד אחר, מה שהופך אותו לפתח מזיק ולהפוך אותו לעורקים ממש מתחת לסתימה.